Początki marki sięgają roku 1808, kiedy John Blandy przybył na Maderę, początkowo z powodu złego stanu zdrowia, co potwierdza list polecający napisany w Londynie, a przesłany do trzech handlarzy winem pochodzących również z tego miasta, osiadłych na Maderze. W roku 1811, wraz z braćmi Thomasem i Georgem, założył firmę spedycyjną zajmującą się przede wszystkim handlem winem, tworząc tym samym podwaliny rodzinnej firmy, jak i całej historii wina z Madery. Bardzo szybki rozwój umożliwił w niedługim czasie eksport win do Europy aż po Rosję, a także do Ameryki Północnej. Na przestrzeni lat John Blandy skupował niewielkie nieruchomości na wyspie, tworząc znaną dzisiaj The Blandy’s Wine Lodge – jedne z najstarszych winiarni na wyspie, które poza dziedzictwem historycznym, tworzą bardzo unikalne wina.
Instynkt właścicieli do prowadzenia działalności pozwolił przetrwać wszelkie plagi i zawirowania historyczne, według nadrzędnego celu: zostawić firmę dla przyszłych pokoleń w stanie silniejszym, niż ten w którym ją otrzymaliśmy. Na przestrzeni lat Blandy’s zdecydował się dołączyć w 1925 roku do Madeira Wine Company, grupy producentów wina z Madery, aby zmaksymalizować eksport przy jednoczesnej redukcji kosztów. Następnie, w roku 1989, skontaktowali się z rodziną Symington (producenci porto od XIX wieku), aby dalej prowadzić ekspansję na globalne rynki. W 2000 roku firma wprowadziła pierwsze rocznikowe wino (Colheita) z Madery, następnie wprowadzając do oferty coraz młodsze wina, zaspokajając tym samym oczekiwania rynku.
Kupaż win o średnim wieku 10 lat. Winogrona użyte do produkcji były zbierane ręcznie, następnie odszypułkowane, delikatnie wyciśnięte i macerowane na skórkach w celu wydobycia maksymalnych ich właściwości. Proces fermentacji został zatrzymany przez dodanie wysokoprocentowego alkoholu winnego w momencie, kiedy wino osiągnęło pożądany poziom słodyczy. Dojrzewało w dębowych beczkach w tradycyjnym systemie Canteiro, który polega na stopniowe przenoszenie beczek z winem, poczynając od najcieplejszych pomieszczeń do tych o coraz niższej temperaturze. W nosie jest bardzo bogate, pełne nut suszonych owoców i skórki pomarańczowej. Na podniebieniu jest świeże i dość skoncentrowane, harmonijnie rozwijające smaki skórek pomarańczowych z odrobiną wanilii. Finisz jest długi i czysty, z posmakiem odrobiny tropikalnych owoców z akcentem przyprawowym.
Najlepiej smakuje podawane w temperaturze 14-16 stopni. Warto stosować się do tego, aby poczuć elegancję i finezję tego wina. W połączeniach kulinarnych sprawdzi się z przystawkami, również kremowymi zupami na bazie ziemniaków.